Konštrukcia vŕtaných studní

Hĺbka vrtu sa navrhuje na základe niekoľkých hydrogeologických kritérií. Klasické domové studne obsahujú v každom metri hĺbky 500 litrov vody, preto stačí aby podļa doporučenia STN 75 5115 boli takého studne hĺbené najmenej 2 metre pod hladinu podpovrchovej vody (v zastavaných a hospodársky využívaných oblastiach odporúčam hĺbenie minimálne po narazenie hydrogeologického kolektoru „podzemnej vody“ pre zabezpečenie dostatočnej kvality čerpanej vody), spätná akumulácia vody do studne je veľmi zdĺhavá a často zabraňuje jej trvalému využitiu. Oproti bežným studniam vŕtané studne obsahujú v jednom metri hĺbky menšie množstvo vody avšak akumulácia podzemnej vody je vďaka vhodnej konštrukcii dostačujúca. Pre nárazový odber vody z menej výdatných vrtov je potrebné zabezpečiť akumumuláciu vody mimo vrtu. Optimálnym riešením je použitie tlakovej nádoby umiestnenej v šachte nad vrtom, ktorá zároveň slúži ako pretlakové zariadenie, čím je možné zabezpečiť dostatočný tlak vody na akomkoľvek mieste v zásobovanom objekte bez potreby inštalácie cenovo náročných zariadení. Pre správnu funkčnosť vrtu je potrebné navrhnúť vrt dostatočne hlboký a správne konštruovaný, aby pri čerpaní nebola prekročená hranica maximálnej prítokovej rýchlosti podzemnej vody.

Rýchlosť prúdenia podzemnej vody má určité medze, pri ich prekročení dochádza k vplavovaniu horninových častíc do vrtu, alebo dokonca k jeho postupnej deštrukcii. Pokiaľ má životnosť zhotovenej vŕtanej studne byť porovnateľná so životnosťou objektu, je potrebné zabezpečiť správnu konštrukciu vrtu a správne zvolený spôsob realizácie vrtných prác.
Realizácia obdobných vrtov použitím lomových vrtných súprav a súprav určených pre prieskumné vrty s vrtným priemerom do 125mm nie je vhodná. Z dôvodu nedostatočného priemeru vrtu je často zamedzené vrt kvalitne vystrojiť a slabá, takmer žiadna vrstva filtračného obsypu nechráni vrt v dostatočnej kvalite, čo spôsobuje časté poruchy v stenách vrtu a jeho trvalé zanášanie. Správny návrh obsypovej filtračnej vrstvy a použitie optimálneho spôsobu realizácie prác vytvorí v okolí vrtu dostatočne pevnú klenbu, ktorá bráni uvoľňovaniu zvetraných častíc hornín. Úzke vrty bez obsypu nemajú zaručenú pevnosť, môžu ohroziť okolie studne.

Správna funkčnosť vrtu je závislá aj od iných podstatných kritérií a vlastností nezanedbateľných pri konštrukcii vrtu, ako priemer vrtu a vystrojovacieho materiálu, rozsah a vhodné umiestnenie filtračnej časti vrtu, vhodnosť vystrojovacie materiálu, znalosť geologického podložia a hydrauliky podzemných vôd a spôsob prevedenia vrtných prác. Vŕtané studne a ich konštrukcia, optimálne umiestnenie aktívnej filtračnej časti vrtu v spojení s normovanými materiálmi SpringKIT® atestovanými pre styk s pitnou vodou, zabezpečuje aktívny prítok podzemnej vody do studne, konštantný stupeň vodnej hladiny počas roka a požadovanú kvantitu a kvalitu vody prítokom vody z hydrogeologických kolektorov. Vo vhodnom geologickom podloží je hlbším vrtom možné zachytiť hydrogeologický kolektor vhodný aj pre pitné účely. Kvalita vody sa dokladuje dodatočným rozborom. Kopané studne vďaka väčším rozmerom poskytujú dostatočné množstvo vody pri nárazovom odbere, spätná akumulácia vody do studne je často zdĺhavá a zabraňuje trvalému využitiu, rovnako ako akumulácia povrchovej alebo podpovrchovej vody, čoho príčinou je strata kvality vody až nemožnosť jej ďalšieho využitia. Väčšina kopaných studní umiestnených v zastavaných alebo v minulosti poľnohospodársky aktívnych oblastiach sa stala kvôli povrchovému znečisteniu nepoužiteľná a zdraviu škodlivá (znečistenie baktériami, dusičňanmi, chemickými rozpúšťadlami). Aj preto sa kopané studne stali minulosťou, a postupne sú nahrádzané studňami vŕtanými s dlhodobou životnosťou, konštruované pre trvalý odber podzemných vôd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *