Meandre

Meandre sú zákruty alebo serpentíny riek a potokov, ktoré vznikajú v nížinách alebo v mierne naklonených oblastiach, kde rieka tečie pomalšie a začína sa prirodzene kľukatiť. Tento špecifický tvar rieky vytvára charakteristické zákruty, ktoré môžu byť pozvoľné alebo veľmi výrazné. Meandre sú jedným z najviditeľnejších prejavov erózie a sedimentácie v riečnych ekosystémoch.

Proces vzniku meandrov

Meandre vznikajú vďaka eróznym a sedimentačným procesom:

  1. Erózia vonkajšej strany meandra: V zákrute rieky je prúd na vonkajšej strane silnejší, čo spôsobuje eróziu brehu.
  2. Sedimentácia na vnútornej strane: Na vnútornej strane zákruty je prúd slabší, čo vedie k usadzovaniu sedimentov a vytváraniu plytčín.
  3. Postupné prehlbovanie a posúvanie: Tieto procesy spôsobujú, že sa meandre postupne zväčšujú a posúvajú. Po čase môže dôjsť k tzv. „odrezaniu meandra,“ čím vznikne mŕtve rameno, ktoré sa oddelí od hlavného toku.

Známe meandre na Slovensku

  1. Meander Dunaja pri Devíne – Tento meander rieky Dunaj vytvára prírodne atraktívne prostredie v blízkosti Devínskeho hradu, kde rieka mení svoj smer a vytvára prírodnú hranicu medzi Slovenskom a Rakúskom.
  2. Meandre Váhu pri Strečne – Váh tvorí početné meandre, ktoré sa najmä pri Strečne vinú cez úzke údolie, vytvárajúc krásne scenérie.

Známe meandre vo svete

  1. Meander rieky Mississippi (USA) – Jeden z najznámejších a najväčších riečnych meandrov v Severnej Amerike, kde Mississippi vytvára výrazné oblúky na svojom toku.
  2. Meander rieky Amazonky (Brazília) – Amazonka, ako najväčšia rieka na svete, tvorí rôzne meandre, ktoré sú domovom rozmanitej flóry a fauny.
  3. Meander Horseshoe Bend (Arizona, USA) – Tento dramatický meander rieky Colorado v tvare podkovy patrí medzi najfotografovanejšie prírodné útvary na svete.

Význam meandrov

Meandre sú dôležité pre biodiverzitu riečnych ekosystémov, pretože vytvárajú rôzne biotopy, kde sa nachádzajú druhy rýb, rastlín a vtákov. Navyše meandre pomáhajú spomaliť tok rieky, čo znižuje riziko erózie v dolných častiach toku.