Množstvo podzemnej vody

Pri návrhu predpokladaného optimálneho odberového množstva podzemných vôd je potrebné prehodnotiť niekoľko významných faktorov, jedným zo základných je napájanie hydrogeologických štruktúr. Rozsiahlejšie odberové množstvá podzemných vôd je možné zabezpečiť v okolí väčších tokov. Každý väčší tok si svojou činnosťou vytvára údolie v určitom geologickom prostredí, ktoré neskôr vypĺňa svojimi náplavami (aluviálna niva), ktorá je na povrchu obyčajne tvorená náplavovými hlinami, pod nimi komplex štrkov a pieskov zastúpený až po pevné podložie. Celková hrúbka náplavov sa v stredných častiach Slovenska pohybuje okolo 10 metrov, v južných častiach niekoľko násobne viac, napríklad pri dunajských náplav má táto vrstva mohutnosť 200 až 300 metrov.
Priepustnosť štrkovo-piesčitého komplexu je výrazne vyššia ako priepustnosť povrchových hlín a zvetraných hornín tvoriacich dno a svahy údolia, preto predstavuje významný hydrogeologický kolektor. Podzemná voda nachádzajúca sa v takomto kolektore tvorí významnú nádrž podzemných vôd, jej hladina je v priamej hydraulickej závislosti od infiltrácie riečnej vody do štrkovo-piesčitého kolektora. So vzďaľovaním sa od rieky vplyv infiltrácie klesá, preto sú zásoby vzdialenejších miest často ovplyvňované inými činiteľmi (zrážky, prítok vody z vyššie položených miest…). Z hľadiska akumulácie podzemnej vody v pórovitom prostredí je dôležitá efektívna pórovitosť (zastúpenie pórov, v ktorých sa môže pohybovať voda), na základe ktorej je možné predpokladať odberové množstvo podzemnej vody v štrkovo-piesčitom podloží.
V puklinovom prostredí tvorenom prevažne skalnými horninami sú pukliny omnoho redším súborom plošnýchciest ako póry v pórovitom prostredí, preto aj kapacita podzemnej vody v takomto prostredí je omnoho menšia.
Priepustnosť puklín závisí od ich veľkosti, otvorenosti, typu výplne a ich vzájomnej komunikácie. Z dôvodu, želastnosti puklín sa v priestore značne menia, nie je tu prítomné rovnomerné prúdenie vody. Pukliny sa s hĺbkoupostupne uzatvárajú, preto je z hľadiska priepustnosti dôležitá pripovrchová zóna rozvoľnenia do hĺbky 40-80 metrov. Z hľadiska možnosti optimálneho odberu podzemných vôd v puklinovom prostredí, je potrebné vrt situovať do obdobnej hĺbky, pričom je potrebné rátať z nižším odberovým množstvom vody.
Za posledných šesťdesiat rokov sa znížili zásoby vodných zdrojov na Slovensku o dvanásť miliárd kubických metrov, zásoby vôd na Slovensku nie sú trvalo udržateľné a majú svoje limity, úbytok vody je spôsobený najmä likvidáciou mokradí a odvodňovaním poļnohospodárskej pôdy, odkanalizovaním urbanizovanej krajiny a zrážkovej vody do riečnych/ nelokálnych recipientov. Pre udržateľnosť lokálnych zásob vôd je dôležité sústrediť sa najmä na návrat vyčistenej vody po použití do malých vodných cyklov a lokálnych recipientov.