Inštalácia a sprevádzkovanie studne

Vŕtanie studne je síce veľmi jednoduché, pretože každý kto má vhodné náradie vie vyvŕtať do nenarušených vrstiev podložia dieru a osadiť v nej rúru a následne spojazdniť čerpadlo.

Vŕtanie a následná inštalácia studne a jej používanie nespočíva len v tom že sa vyvŕta diera do podložia, osadí sa rúrou a čerpadlom.

Kedy sa stáva studňa studňou?!

Studňa sa stane studňou až vtedy, ak sa okolie otvoru a vložkovej rúry upraví tak, aby voda v nej uložená mohla takmer bez prekážok stekať do správne navrhnutého filtra bez piesku. Aby sa tak stalo, je nutné studňu prečistiť čerpaním, pričom je nutné zabezpečiť aby voda prúdiaca z bezprostredného a vzdialenejšieho okolia studne neprekročila kritickú rýchlosť charakteristickú pre danú horninu. V opačnom prípade dochádza k narušeniu daného horizontu, dôsledkom čoho je skvapalnenie zrnitej horniny v okolí vrtu, odtrhnutie ílu, prípadne vznik kanálov, vrt výrazne stratí vypočítanú výdatnosť, prípadne ju ani nedosiahne a skôr či neskôr sa studňa stane nepoužiteľnou.

Dôležitosť čistenia čerpaním:

Účelom čistenia čerpaním je uvoľniť všetky faktory brániace prítoku vody, t. j. odstrániť drobnozrnné horninové častice ako napr.(piesok, prach, íl), ktoré bránia prúdeniu vody z priestoru okolo plášťa studne, spomedzi užitočných častíc tak, aby sa vo vrstve podložia vytvoril prirodzený filter.

Čistenie čerpaním vytvára optimálne podmienky na odčerpanie čo najväčšieho množstva dostupnej podzemnej vody bez piesku a iných nečistôt.

Na čistenie je v zásade vhodné akékoľvek čerpadlo schopné odobrať potrebný prietok vody z danej hĺbky.

Najlepšou možnosťou je čerpanie stlačeným vzduchom, teda kompresorom.
Čistenie čerpaním a skúšobné čerpanie je proces, ktorý spravidla trvá niekoľko dní.

Čistiace čerpanie sa začína nízkym prietokom a prietok vody sa musí zvyšovať len postupne, najmä v prípade prachových alebo pieskových zvodnených vrstiev.

V prípade jemnej pieskovej vrstvy s homogénnym zložením (zrná piesku sú takmer rovnako veľké) je potrebné čistiace čerpanie vykonávať s maximálnou opatrnosťou. Pri vysokej rýchlosti prítoku môže dôjsť k narušeniu zvodneného horizontu, tzv. rozbitiu pôdy alebo uvoľneniu hliny.

V prípade pieskovej vrstvy s väčšou mierou nerovnomerných častíc aj pri hrubších frakciách netreba zanedbávať opatrnosť a gradáciu. Môže sa stať, že väčšie častice piesku, ktoré sa nemôžu dostať do studne, uviaznu v otvoroch filtra, čo má za následok trvalé zníženie prietoku vody.

Pri neopatrnej práci môže byť odtrhnutie krycej hlinenej vrstvy pre studňu devastujúce.

vŕtanie studne