Vŕtanie studne je často jediným riešením pre zásobovanie pitnou alebo úžitkovou vodou a predstavuje nemalú investíciu. Pri prevádzke studne dochádza k jej postupnému zanášaniu čiastočkami vyplavovanými z horninového prostredia, čo môže v kombinácii s poškodením výstroje alebo čerpacieho zariadenia spôsobiť havarijný stav na odbernom objekte. Studňa ako každá stavba si vyžaduje občasnú údržbu, pre dlhodobú a optimálnu funkčnosť.
Čo získame regeneráciou studne
Regeneráciou vrtu je možné zvýšiť (obnoviť) exploatačné množstvo vody, predĺžiť životnosť čerpacieho
zariadenia, rozvodov a samotného vrtu. Znečistenie povrchových vôd rôznymi kontaminantmi, núti vlastníkov plytkých kopaných studní k ich postupnému nahradzovaniu hlbšími vŕtanými. Vŕtaná studňa je charakterizovaná stabilnou výdatnosťou a kvalitou čerpanej vody. Životnosť vŕtaných studní sa počíta na desiatky až stovky rokov, v priebehu ktorých však dochádza k ich postupnému starnutiu, zanášaním filtračného obsypu a pórových kanálikov v horninovom prostredí v blízkom okolí studne, a to jemnými ílovitými časticami vynášanými z horninového prostredia vodou pritekajúcou do studne (kolmatácia) ako aj kolóniami železitých baktérií vytvárajúcimi sa na stenách vrtov, vystrojených najmä oceľovými rúrami, a organickými usadeninami, ktorými sa zanášajú aj otvory aktívnej časti vrtu. Proces starnutia je pozorovateľný z postupného znižovania výdatnosti vŕtanej studne. Tento proces sa neustále vplyvom času
urýchľuje. Užívateľ, aby zaistil potrebné množstvo vody nadmerne znižuje hladinu vody vo vrte pri čerpaní, čím sa zvyšuje prítoková rýchlosť spôsobujúca vynášanie ílovitých častíc z horninového prostredia a je obnažovaný stále väčší úsek výstroje vrtu, mnohokrát aj úsek aktívnej filtračnej časti vrtu, čím dochádza k zlepšeniu životných podmienok železitých baktérii a mikroorganizmov. Výdatnosť vrtu vplyvom procesu kolmatácie často klesá až na zlomok pôvodnej výdatnosti a majiteľ sa rozhodne pre vŕtanie novej studne.
Postupným vývojom bola celá metodika regenerácie vrtov zdokonaľovaná s ohľadom najmä na
zníženie zdravotného rizika, minimalizáciu poškodenia výstroje vrtov a minimalizáciu narušenia
hydrogeologického kolektoru a cyklu danej lokality.
Postup regenerácie vŕtanej studne
Pri návrhu riešenia regenerácie vrtov sa vychádza z príslušnej geologickej dokumentácie, ktorá je buď dodaná objednávateľom alebo vyhľadaná v archíve spoločnosti. Ak dokumentáciu nie je možné zabezpečiť, skutočný stav vrtu sa overuje krátkym hydrodynamickým meraním, overením technických údajov a kamerovou prehliadkou vrtu. Po návrhu riešenia sa pristúpi k realizácii prác. Mechanickým čistením je overená skutočná hĺbka vrtu, a sú rozrušené usadeniny zo stien, ktoré sa spolu s ostatnými usadeninami vypláchnu z vrtu. Týmto spôsobom je odstránená väčšina nánosov a úsad vo vrte, avšak nedôjde k riadnemu vyčisteniu a prepláchnutiu štrčíkového obsypu v medzikruží a prirodzeného filtra vytvoreného v priľahlej zóne v priepustných horizontoch. Z daného dôvodu sa ako ďalší krok aplikuje technológia airliftu – čistenia vzduchom pod tlakom. Jednotlivé intervaly aktívnej filtračnej časti vrtu sa oddeľujú pomocou nafukovacích obturátorov, a sú postupne prefúkavané. Prebublávaním je čistený obsyp v medzikruží a prirodzený filter od ílovitých usadenín, ktoré sú vyvolávanými intenzívnymi tlakovými rázmi vyplavované z medzikružia do vrtu, nasávané airliftom a vynášané na povrch.
Pri vrtoch, kde behom dlhšieho obdobia došlo k vytvoreniu pevných nerozpustných usadenín na stenách vrtu a v medzikruží, a ktoré nie je možné mechanicky rozrušiť, je potrebné aplikovať aj chemickú regeneráciu. Začerpávaním chemického roztoku do vrtu dochádza k chemickej reakcii, ktorej výsledkom je zmena pevných nerozpustných komplexov oxidov a uhličitanov železa, mangánu a vápnika usadených na stenách vrtu a v obsype na dobre rozpustné soli, ktoré môžu byť následne vypláchnuté z vrtu.
V prípade vrtov trvale pieskujúcich a zanášajúcich sa vo veľmi krátkych časových intervaloch alebo s poškodenou časťou výstroje, je možnosť ich prevystrojenia modernými materiálmi, ktoré zabezpečia optimálnu funkčnosť.
Záverom sa dá teda konštatovať, že pri správnej prevádzke a pravidelnej údržbe sa dá obísť vŕtanie novej studne.